W tym roku było wspomnieniowo – jak wyglądało leśnictwo lat temu… Zwłaszcza, gdy wkraczały w nie kobiety.
Były z nami:
- profesor Krystyna Przybylska – pierwsza i jedyna kobieta-profesor z zakresu urządzania lasu. Wiele z nas zna ją z wykładów i ćwiczeń, natomiast mało kto wiedział, że jej życie układało się burzliwie i nietypowo – poprzez prace jako taksator, potem studia leśne i rowzój kariery naukowej;
- Małgorzata Błyskun – jedyna dyrektor RDLP w Lasach Państwowych
- Danuta Fuks – pierwsza nadleśnicza w RDLP Olsztyn, leśniczka w trzecim pokoleniu.
Z życia kobiety na stanowisku wzięte:
Petent: Jest nadleśniczy?
Pracownik biura: Tak, w gabinecie
Petent: Nie, jakaś baba tam wlazła i siedzi… - Barbara Szeremetti – emerytowana naczelnik RDLP w Warszawie, ale też uczestniczka protestów w roku ’68, pracownik IBLu, leśnicza. Uwaga: z tym stanowiskiem wiązały się liczne propozycje matrymonialne
- Danuta Urban, profesor UP w Lublinie – botanik, miłośnik bagien i torfowisk. Wejdzie tam, gdzie nawet leśniczy się nie zapuszcza. A do tego robi piękne zdjęcia.
- Marta Gaworska – reprezentuje nas w Europie. Bo kobiety mają wprawę w utrzymywaniu równowagi na wysokich obcasach a to przekłada się na życie. Ważne dla zrównoważonego rozwoju.
- Mieczysław Jarosz – wirtualnie, z prezentacją starych zdjęć
Goście honorowi:
- Wiesława Ł. Nowacka, profesor SGGW
- Mariusz Turczyk, Dyrektor CILPU (https://www.cilp.lasy.gov.pl/)
- Tomasz Sot, Dyrektor RDLP w Radomiu (https://www.radom.lasy.gov.pl/)
Drugi dzień to tradycyjnie warsztaty – ale też przedstawienie działań organizacji Dress for Success (https://dressforsuccess.org/) . W ramach akcji SOS – podaruj szczęśliwą sukienkę przekazałyśmy na rzecz potrzebujących kobiet ubrania z „dobrą energią”.