V KONFERENCJA „KOBIETY Z LASAMI PRZEZ 90-LECIE”
W tym roku było wspomnieniowo – jak wyglądało leśnictwo lat temu… Zwłaszcza, gdy wkraczały w nie kobiety.
Były z nami:
- profesor Krystyna Przybylska – pierwsza i jedyna kobieta-profesor z zakresu urządzania lasu. Wiele z nas zna ją z wykładów i ćwiczeń, natomiast mało kto wiedział, że jej życie układało się burzliwie i nietypowo – poprzez prace jako taksator, potem studia leśne i rowzój kariery naukowej;
- Małgorzata Błyskun – jedyna dyrektor RDLP w Lasach Państwowych
- Danuta Fuks – pierwsza nadleśnicza w RDLP Olsztyn, leśniczka w trzecim pokoleniu.
Z życia kobiety na stanowisku wzięte:
Petent: Jest nadleśniczy?
Pracownik biura: Tak, w gabinecie
Petent: Nie, jakaś baba tam wlazła i siedzi… - Barbara Szeremetti – emerytowana naczelnik RDLP w Warszawie, ale też uczestniczka protestów w roku ’68, pracownik IBLu, leśnicza. Uwaga: z tym stanowiskiem wiązały się liczne propozycje matrymonialne
- Danuta Urban, profesor UP w Lublinie – botanik, miłośnik bagien i torfowisk. Wejdzie tam, gdzie nawet leśniczy się nie zapuszcza. A do tego robi piękne zdjęcia.
- Marta Gaworska – reprezentuje nas w Europie. Bo kobiety mają wprawę w utrzymywaniu równowagi na wysokich obcasach a to przekłada się na życie. Ważne dla zrównoważonego rozwoju.
- Mieczysław Jarosz – wirtualnie, z prezentacją starych zdjęć
Goście honorowi:
- Wiesława Ł. Nowacka, profesor SGGW
- Mariusz Turczyk, Dyrektor CILPU (https://www.cilp.lasy.gov.pl/)
- Tomasz Sot, Dyrektor RDLP w Radomiu (https://www.radom.lasy.gov.pl/)
Drugi dzień to tradycyjnie warsztaty – ale też przedstawienie działań organizacji Dress for Success (https://dressforsuccess.org/) . W ramach akcji SOS – podaruj szczęśliwą sukienkę przekazałyśmy na rzecz potrzebujących kobiet ubrania z „dobrą energią”.
WALNE ZEBRANIE
26 i 27 czerwca Stowarzyszenie Kobiet Lasu było gościem RDLP Szczecin (https://www.szczecin.lasy.gov.pl/).Z inicjatywy i na zaproszenie Dyrektora RDLP Witolda Kossa miałyśmy niewątpliwą przyjemność przez dwa dni przebywać w nadmorskiej Pogorzelicy. Pierwszy dzień spędziłyśmy na sali konferencyjnej:
• zaproszone przez CILP panie z Akademii Leona Koźmińskiego mówiły o tym, co każda z nas może zrobić dla rozwoju swojej kariery
• Dyrektor Witold Koss przedstawił pokrótce charakterystykę RDLP Szczecin
• Naczelnik Sławomir Kucal wyjaśnił dlaczego to właśnie jego dyrekcja jest zwycięzcą w rankingu badań prowadzonych w całych Lasach Państwowych metodyką Gender Index ( https://www.genderindex.org/methodology/)
• Zarzad zdał relację ze swoich działań i planów, czyli odbyłyśmy kolejne walne zebranie
Nadia Kirova i Iwona Borowska-Budny były naszymi prelegentkami i po trochy trenerkami. Wszyscy wiedzą, że statystyczna kobieta jest lepiej wykształcona, jednak to mężczyźni dominują na wszystkich stanowiskach kierowniczych, a im wyższe są to stanowiska tym większa jest ta dominacja. Dlaczego – co jest barierą w rozwoju zawodowym kobiet i co możemy z tym zrobić?
Nasze bariery to:
• Udowodnij to jeszcze raz – kobiet nie ma kredytu zaufania, musi za każdym razem udowadniać, że jest wystarczająco dobra
• Równowaga – pomiędzy cechami uznawanymi za kobiece, ale nieprofesjonalne a męskimi
• Macierzyństwo i rodzina – uznawane przez większość społeczeństwa za wyłączną domenę kobiet
• Kobiece wojny
Jak sobie radzić z tymi barierami?
• Doceń siebie i pozwól się docenić – nie tłumacz się ze swoich sukcesów, podejmuj ryzyko i wychodź ze swojej strefy komfortu
• Łącz kompetencje i umiejętności społeczne, używaj kobiecości jako narzędzia
• Buduj partnerstwo w związku
• Dbaj o komunikację i zapisz się do SKL 😉
Szczecin to jedna z największych dyrekcji regionalnych w LP, o najwyższym pozyskaniu drewna: 3 712 500 m3. Dla porównania z innymi regionami:
• Średnie nadleśnictwo: 19,7 tys ha
• Średnie leśnictwo: 1,7 tys ha
• 49% powierzchni dyrekcji objętych jest siecią NATURA 2000
Ważny aspekt to zarządzanie kadrami – i tu przechodzimy do tajemnicy najlepszego wyniku…
To przede wszystkim systematyczne szkolenie personelu – także w tak drażliwych kwestiach jak mobbing i molestowanie! Ponadto polityka ułatwiająca godzenie życia rodzinnego z zawodowym: elastyczny czas pracy, dbanie o dobrą atmosferę. Na potrzeby prezentacji została przeprowadzona analiza płac z uwzględnieniem płci – tu zasadniczych różnic nie ma. Warto też zauważyć, że odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych jest tu wyższy niż ich udział w kadrze ogółem – 27%; są dwie panie nadleśnicze i 17 leśniczych.
Kolejny dzień to Zawody o Puchar Dyrektora RDLP Szczecin na strzelnicy Krzywy Dzik w Nadleśnictwie Nowogard.
Dwie kategorie:
• Strzelanie myśliwskie, śrutowe – wygrała Agata Kocoń
• Strzelanie sportowe z broni pneumatycznej – wygrała Wiola Żero
Rywalizacja była zacięta, również o ostatnie miejsca 🙂 a zabawa przednia. Już szykujemy się na kolejną edycję za rok. I serdecznie dziękujemy – za pomysł, zaproszenie i realizację.